złoty tydzień w yading

W czasie październikowego święta z okazji kolejnej rocznicy proklamowania ChRL, czyli słynnego chińskiego „złotego tygodnia”, wybraliśmy się z Olą do Yading. Yading to wioska w Sichuanie, w południowo-zachodniej części tybetańskiej autonomicznej prefektury Ganzi (tyb. Garze), na granicy z Yunnanem i Tybetem. Tak samo nazywa się park krajobrazowy utworzony na tym obszarze. Na Zachodzie miejsce znane przede wszystkim dzięki publikacjom Josepha Rocka, który eksplorował te rejony w latach 20 ubiegłego wieku. Sam Rock to barwna postać, warto przed wyjazdem obejrzeć poświęcony mu film Harrisa „Król w Chinach”. Na terenie parku leżą trzy święte dla Tybetańczyków sześciotysięczniki: Chenresig, Jambeyang i Chanadorje. Możliwe jest okrążenie wszystkich trzech szczytów (duża kora), niestety my mieliśmy tylko czas na małą.

Mała kora okrąża Chenresig, przejście jej zajmuje ok. 1.5 dnia. Zaczyna się i kończy w świątyni Chonggu (3900 m), do której dojście z wioski Yading zajmuje ok. 45 min. Od świątyni do łąk Lurong Chińczycy zbudowali niestety betonową drogę, po której kursują akumulatorowe samochodziki wożące turystów, tak że piechur wzbudza tam spore zainteresowanie. Większość chińskich turystów (w okresie świąt turystów jest sporo) dociera właśnie do łąk, gdzie jest możliwość noclegu (ale szczerze nie polecam). Łąki jesienią wyglądają bardzo ładnie z ośnieżonymi szczytami w tle i wijącą się pośrodku rzeczką. Dalej trasa małej kory prowadzi w górę do Mlecznego Jeziora (Niunai hai, 4500 mnpm). To najlepsze miejsce na nocleg pod namiotem: stąd ma się widok na południową ścianę Chenresig i północną Jampelyang. Na noc wszyscy turyści schodzą do bazy noclegowej na łąkach, więc na pewno będzie cicho i spokojnie. W nocy chłodno, w październiku padał już śnieg, tak że puchowy śpiwór wskazany. Najwyższym punktem małej kory, który pokonuje się drugiego dnia, jest przełęcz (4700 m) na rozgałęzieniu dróg do Yading i świątyni Chonggu. Podejście pod samą przełęcz jest dość strome, w razie kiepskiej pogody można przeczekać na dole w opuszczonej kamiennej chatce. Przy zejściu, już poniżej granicy lasu, mija się Perłowe Jeziorko, od którego w dół do świątyni prowadzą już uciążliwe schody.

Dojazd

Od strony Chengdu zajmuje 2 dni. Bezpośredni autobus do Daocheng (ok. 800 km, 237 RMB) odjeżdża z dworca Xinnanmen codziennie rano o godz. 10. Niektóre autobusy mają na tablicy wypisany Yading jako przystanek końcowy, ale wszystkie kończą bieg w Daocheng. Pierwszego dnia autobus dociera do Kangding, gdzie spędza się noc (na własną rękę). Odjazd następnego dnia o 6 rano, przyjazd do Daocheng pod wieczór. Ewentualnie można najpierw pojechać do Kangding (sporo autobusów z Chengdu), a potem drugiego dnia kupić bilet do Daocheng (z powrotem autobus Daocheng-Chengdu odjeżdża o 6 rano i jedzie bez przerwy na nocleg, w Chengdu jest ok. północy. W razie problemów z biletem, można podjechać minibusem do Kangdingu).

Aby dostać się z Daocheng do parku, trzeba dojechać do Riwa (78 km) — nie kursują autobusy, miejsce w busie/taxi 30 RMB. Po drodze warto zatrzymać się i obejrzeć świątynię Gongling (Gelugpa). W Riwa znajduje się „brama do parku” i kasa (w październiku 150 RMB / ulgowy 80 RMB), położone w głębokiej dolinie, trudne do obejścia. Z Riwa do wioski Yading jest jeszcze 35 km, kursuje wahadłowy autobus Riwa-Yading, ale aż za 120 RMB (dwie strony). Warto podejść kawałek ponad wioskę i łapać stopa. Po drodze jest kilka punktów widokowych (niewielkie platformy), warto chwilę popatrzeć.

Od strony Yunnanu do Daocheng można dostać się z Zhongdian (Shangrila), jeden autobus dziennie.

Dla osób z dużym zapasem czasu: od jeziora Lugu w Yunnanie do Yading prowadzi ok. tygodniowa trasa trekkingowa, omija się też wtedy opłatę za wstęp. Sczegóły trasy m.in. na chinabackpacker.

Noclegi

W Daocheng jest sporo możliwości (hotele, hostele, prywatne kwatery). Zaraz naprzeciw dworca autobusowego
jest hostel (Plateau Youth Hostel/Gaoyuan kezhan, http://www.inoat.com) prowadzony przez sympatycznych ludzi. (wieczorem można posiedzieć na dole przy piecyku).

Mapy

dostępne w biurze/kasie parku w Riwa w chińskiej wersji językowej. Są to szkice tras w parku (zaznaczona mała i duża kora, miejsca postoju ekspedycji Rocka) oraz innych rejonów w prefekturze Ganzi i krótkie informacje o nich. Zainteresowanym mogę przesłać.

Reklama

Jedna odpowiedź

  1. Pingback: Lost in Sichuan « nogadoreki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s